27 maja 2012

Eisenhorn, trylogia Inkwizycji - recenzja

Mało która trylogia przykuła moją uwagę tak bardzo jak historia Inkwizytora Eisenhorna. Jest to kolejny przykład tego, jak bazując na świecie gry, można stworzyć książkę ze świetną fabułą, pełną akcji oraz ciekawych, niesztampowych i ewoluujących bohaterów. Dodam, że była to jedna z moich pierwszych przymiarek do książek ze świata Wahammera 40.000.

Trylogia Eisenhorna podzielona została na trzy tomy: Xenos, Maleus i Hereticus. Można ją zakupić też w całości, jako Eisenhorn Omnibus. Ja czytałem wszystko w języku angielskim (i tak też polecam innym), ale dostępne jest również polskie tłumaczenie. Autorem opowieści o Inkwizytorze Eisenhornie jest moim zdaniem najlepszy pisarz świata Warhammera, Dan Abnett, autor wielu innych książek zarówno z głównego nurtu w40k, jak i z recenzowanego wcześniej cyklu Herezji Horusa

Głównym bohaterem trylogii jest Inkwizytor Gregor Eisenhorn, należący do Ordo Xenos, odnogi Inkwizycji zajmującej się zagrożeniem ze strony obcych ras. Książka ukazuje nam świat z ciekawej perspektywy, gdyż Inkwizytor jest osobą posiadającą olbrzymią władzę, niemal nieskończone środki i liczne oddane sługi. Inkwizycji boi się każdy, nawet lordowie, władcy całych planet i systemów muszą liczyć się z ich zdaniem. To nie wszystko, gdyż Inkwizytor może nawet usunąć ich ze stanowiska, przejąć kontrolę nad ich zasobami, albo skazać populację podejrzanej planety na exterminatus, całkowite zniszczenie wszelkich form życia, winnych i niewinnych, wszystko w imię Imperium. 

Z tego powodu stworzenie książki, w której przed tak potężną postacią jak Inkwizytor stałyby poważne (i ciekawe dla czytelnika)wyzwania, wcale nie jest łatwe. W tym jednak przypadku autor zrobił to znakomicie. Poza epicznymi walkami, obcymi, demonami, wiedźmami i typowo heroicznie fizycznymi zmaganiami, główny bohater musi zmierzyć się z intrygą i herezją, która przeniknęła wiele warstw Imperialnego świata.

Pierwszy z tomów trylogii Xenos, skupia się początkowo na śledztwie dotyczącym herezji, (spoiler)w którą okazuje się być zamieszany, uznawany za zmarłego heretyk Pontius Glaw oraz jego rodzina. Pomimo fizycznej śmierci Glaw wciąż egzystuje, jako umysł uwięziony w bluźnierczej maszynie/artefakcie. Z czasem okazuje się, że macki korupcji i zepsucia sięgają znacznie dalej, niż początkowo sądziła Inkwizycja. 

Heretycka kabała nie tylko planowała wskrzeszenie Glawa, ale weszła również w posiadanie przeklętej, demonicznej księgi zatytułowanej Necroteuch. Uważana za bezpowrotnie utraconą, zostaje odzyskana z wersji przechowywanej przez tajemniczą rasę obcych. W trakcie ostatecznego konfliktu Inkwizytor Gregor Eisenhorn niszczy przeklęty artefakt, czym jednocześnie zaskarbia sobie wrogość bardziej radykalnych członków Inkwizycji. W tej części spotyka też po raz pierwszy swoje przyszłe nemezis, spętanego w ludzkim ciele demona Cherubaela (koniec spoilera).

Pierwszy tom ukazuje nam głównego bohatera jeszcze w jego początkowych stadiach ewolucji, jako Inkwizytora. Gregor należy do purytańskiego odłamu Inkwizycji, który wierzy w mądrość Imperatora i nie toleruje wykorzystywania w walce zakazanej wiedzy, ani podobnych półśrodków. Wieży w stabilność Imperium i przesłanki, które od wieków uważane są za słuszne.

Druga część trylogii nosi tytuł Maleus i pozornie skupia się wokół innego zadania, wytropienia niebezpiecznego, radykalnego Inkwizytora Quixosa. Katalizatorem wydarzeń staje się triumf Thracian Primaris, (spoiler) w trakcie którego dochodzi do katastrofy na olbrzymią skalę. W wyniku nieprzewidzianych wydarzeń, jeden z towarzyszy Eisenhorna, jego najbliższy współpracownik, Gideon Ravenor, zostaje na zawsze przykuty do przyrządów sztucznie podtrzymujących jego życie. Okazuje się też, że wydarzenia, które miały miejsce w trakcie triumfu były zaplanowane przez kogoś potężnego, kogoś kto ma moc przyzywania i kontrolowania demonów. Tym razem na drodze Inkwizytora stoi nie jeden, ale dwa demony. Teraz zaczyna też przybierać kształt dziwna więź jaka tworzy się pomiędzy Gregorem, a Cherubaelem.

Ze względu na herezję, która wdarła się do samej nawet Świętej Inkwizycji, Eisenhorn uznany zostaje za zdrajcę i musi ukryć się. Potajemnie nadal kontynuuje śledztwo, zbierając popleczników i konieczne zasoby. Ostatecznie udaje mu się przekonać grupę Inkwizytorów, dzięki pomocy których krzyżuje plany Quixosa i przepędza ze świata materialnego obydwa przyzwane przez heretyka demony (koniec spoilera).

Tym razem główny bohater zaczyna już postrzegać świat w odcieniach szarości i nabiera większego zrozumienia dla bardziej radykalnych członków Inkwizycji. Dziwaczna zależność pomiędzy Inkwizytorem, a daemonhostem Cherubaelem nabiera tępa i dowiadujemy się, do czego Eisenhorn potrzebny był demonowi. Okazuje się też, że niektóre informacje główny bohater zatrzymuje dla siebie i nie dzieli się nimi z Inkwizycją. 

Finał trylogii, to tom zatytułowany Hereticus. Powraca jeden z dawnych wrogów Eisenhorna (spoiler) i swoimi działaniami prowadzi do praktycznie całkowitego zniszczenia organizacji głównego bohatera. Ginie duża część bohaterów drugoplanowych, łącznie z tymi znanymi od samego początku serii. Ciało Eisenhorna zostaje strzaskane, co jednak nie powstrzymuje go przed dalszymi działaniami i służbie Imperium. Gregor zmuszony jest uciekać i zwrócić się o pomoc do najwierniejszych przyjaciół. W walce pomaga mu dawny uczeń, obecnie również inkwizytor, przykuty do podtrzymującego życie krzesła Gideon Ravenor. Nieoceniony w walce z przeszkodami okazuje się też Cherubael, obecnie na usługach Eisenhorna. Ostateczna konfrontacja została przedstawiona satysfakcjonująco, brali w niej udział inkwizytorzy, kultyści, demony, heretycy, a nawet Eldarzy (koniec spoilera). 

W ostatnim tomie widać już pełną zmianę, jaka zaszła w głównej postaci. Z Purytanina Gregor Eisenhorn przekształcił się w radykała, korzystającego z zakazanej wiedzy, a nawet pomocy sił demonicznych, wszystko to robi jednak wciąż dla Imperium i pomimo metod, nadal walczy z wrogami ludzkości. Z czasem z człowieka przystępnego staje się bardziej zamknięty w sobie. Boleśnie dotknęła go strata oddanych przyjaciół i ukochanych. Ostatecznie jego najwierniejszym kompanem staje się jego odwieczne nemezis. 

Wszystkie trzy książki napisane są świetnie. Język jest przejrzysty i czyta się go z wielką przyjemnością (piszę o oryginale, nie czytałem polskiego tłumaczenia). Fabuła jest skomplikowana i posiada liczne zwroty akcji. Sceny walki, pogoni i tym podobnych zdarzeń mieszają się ze śledztwem i cierpliwym badaniem dostępnych informacji. Opisy są satysfakcjonujące, zarówno te prezentujące świat Warhammera 40.000, jak i te dotyczące walk, zarówno lądowych jak i powietrznych.

Czytając książkę nie polecam przyzwyczajać się do bohaterów drugoplanowych. Pomimo tego, że wielu z nich zajmuje ważne miejsce w fabule, a nawet momentami wydają się uzurpować sobie miejsce głównego bohatera, tak większość z nich czeka mniej lub bardziej smutny koniec. Było to dla mnie osobiście bardzo przykre, gdyż przyzwyczaiłem się do niektórych postaci, które zajmowały ważną pozycję w fabule od samego początku, aż do ostatniego tomu. Jest to zabieg mocny, planowany i zdecydowanie zmuszający czytelnika do większych emocji lub przemyśleń. 

Historia Inkwizytora Gregora Eisenhorna nie kończy się po tej trylogii. Dodatkowe krótkie opowiadania z jego przeszłości pojawiły się w wydaniu Eisenhorn Omnibus. Potwierdzenie tego, iż Inkwizytor przeżył ostateczną konfrontację z finału Hereticus znajdujemy pośród przygód jego dawnego ucznia, Gideon Ravenor (Reavenor Omnibus).Właśnie w opowiadaniu Thorn Wishes Talon spotykamy Gregora po raz kolejny i jego jedynym sojusznikiem oraz najpotężniejszą bronią wydaje się być Cherubael.

Eisenhorn stał się niemal synonimem Inkwizytora. Cała seria wciąż cieszy się niebywałą popularnością i jest jednym z bestselerów Black Library. Ten prostolinijny, uparty, okaleczony i całkowicie oddany Imperium człowiek, został jednym z ulubionych bohaterów Warhammera 40.000.

Autor: M.K.

Jeśli podobał ci się tekst, kliknij "Lubię to" na stronie głównej lub podziel się wrażeniami w komentarzu.   


16 komentarze:

Jeśli chcesz więcej Eisenhorna to polecam audibook Thorn and Talon, znajdziesz tam dwie nowe historie o Gregorze, mające miejsce w czasach kiedy był młodym Inkwizytorem. Za rok też wyjdzie kolejna historia audio o nim pt. The Keeler Picture w którym Eisenhorn będzie starał się rozwiązać tajemnicę zdjęcia które wypłynęło na powierzchnie, zrobionego przez piktografkę Euphratii Keeler a przedstawiające Horusa, przed skażeniem Chaosem. ;D

Słuchałem tych audiobooków i faktycznie są fajne, tylko krótkie :). O The Keeler Picture jeszcze nie słyszałem, więc dzięki za informacje. Ciekawi mnie jak dalej układa się między Cherubaelem a Eisenhornem, no i jak daleko w radykalizm jeszcze się posunie.

Przekonamy się w Pariah jeszcze w tym roku ;)

Jedne z najlepszych książek jakie czytałem, chociaż jak dotarłem do 3 tomu, to chciałem przywalić autorowi.

Po polsku drugi tom praktycznie nie do kupienia :/

dobrze, że angielski nie jest mi obcy:)

Eisenhorn jest wypasionym bohaterem, to prawdziwy badass świata Warhammera, a sama trylogia różni się od typowych powieści ze Space Marines, tak więc też bardzo polecam.

Też go uwielbiam, dlatego obawiam się nieco nowej książki. W skrócie Eisenhorn vs. Ravenor :/ Obawiam się, że będą chcieli uśmiercić E jako heretyka.

What's up, after reading this amazing piece of writing i am also happy to share my knowledge here with colleagues.
Also visit my web-site - http://www.my-deaf.eu

One time they turned out to be assοciates, thеy will assume fаmiliarity, but not way too ѕubѕtantially right untіl then.
These components aгe often experіenсed in аll forms of houѕeholds, even indiviԁuals that arеn't intended to be 'green'. You might be the motive of road blocks in your father's
achievеment.

my website: http://carsbead43.blog.fc2.com
My page: williams sonoma pizza stone instructions

Can you tell us more about this? I'd love to find out more details.

Here is my webpage ... shower rod ceiling support

Hi there mаtes, good article аnd good аrguments commented at this place, I аm
actually enjoying by these.

Here is my site Augen Lasern - Hotelrentals.Info

Very nice poѕt. I just stumbled upоn youг blog and wished tο
mention that І've truly loved browsing your weblog posts. In any case I will be subscribing on your rss feed and I'm hoрing you
wгite again soon!

Alѕο visit my wеb page - Chemietoilette

Foг the reasοn that the admіn of thіѕ site is working,
no question very гapiԁly it will be famouѕ, due tо іts quality contents.


Here іѕ my blog post: verlinkung.info

Do you have any video of that? I'd love to find out some additional information.

Feel free to surf to my web blog uncode.me

The Lіeutenant swοгe thаn in mеmorу of the blendеԁ drinκ, it
ωould endlesѕlу be knοwn in the aгmy
as a 'cock's tаil'. This Florida tenting area is most suitable for a household on a price range simply because it is fairly priced for the Orlando space and but it is near to all the predominant points of interest like Disney. * Chinese pizza: Top notch unbaked pizza dough with hoisin sauce, sliced eco-friendly peppers and onions, and sauteed shitake mushrooms.

my blog post kitchen supply Old stone oven baking tiles Review

Prześlij komentarz