9 maja 2012

JetBook Color: aktualizacja maj 2012 - recenzja

AKTUALIZACJA - MAJ 2012

W związku z niedawną aktualizacją i dalszymi pytaniami postanowiłem zamieścić trochę nowych informacji. Ectaco wybitnie testowało cierpliwość użytkowników JetBook Color opóźniając premierę drugiej dużej aktualizacji o miesiąc. Wreszcie spełnili dane słowo, jednak pozostaje niesmak i wrażenie, że aktualizacja wcale nie była aż tak rewolucyjna, jak mogłoby się wydawać z zapowiedzi i poświęconego jej czasu.

Oficjalna lista zmian jest dość długa i w sumie wywiązano się ze wszystkiego, ale tylko "na tyle żeby było"... Usprawniono szybkość zmiany stron, faktycznie funkcja ta działa nieco szybciej, jest to widoczne zwłaszcza w większych plikach PDF. Przyśpieszenie jest, aczkolwiek nie na tyle by robiło specjalną różnicę, jbk w dziedzinie szybkości nadal pozostaje daleko w tyle za innymi czytnikami. Poprawiono też nieznacznie czas jaki potrzebny jest do poruszania się kursorami w menu czytnika, faktycznie opóźnienia potrafiły mocno irytować. Niestety ale zaraz po update miałem za to wrażenie częstszego "zamarzania" urządzenia.

Wprowadzono opcję czyszczenia/odświeżania czytanych stron, by pozbyć się echa w tle przeglądanej strony. Odświeżanie można ustawić tak by włączało się automatycznie po każdej zmianie strony, po trzech, lub po pięciu. Jest to przydatna opcja i poprawia głównie wrażenia estetyczne związane z użytkowaniem JetBook Color.

Wprowadzono też bardziej kosmetyczne (moim zdaniem) dodatki, takie jak nowe arkusze papieru. W katalogu Graphics w głównej biblioteczce można znaleźć dziewięć wzorów papieru, między innymi takie jak milimetrowy, żółty notatnikowy, z liniami, czy kartki do rysowania wykresów.

Usprawniono też funkcję lektora, dźwięki wydobywające się z głośników wreszcie przestały przypominać chrobotanie armii chrząszczy. Wciąż jednak można wyczuć w głosie lektora sztywność, co jednak jest już wadą chyba każdego oprogramowania o podobnej funkcji. Poprawiono też opcję wybierania głosowego, chociaż przyznaję, że nie sprawdzałem jej zbyt dokładnie, jednak działa.

Niestety pomimo zaktualizowania oprogramowania i wprowadzenia pewnych zmian do opcji WiFi przeglądarka nadal nie jest dostępna. JetBook Color może połączyć się z siecią, jednak nie ma z tego żadnych korzyści, gdyż przeglądanie stron jest niemożliwe. Plusem jest wprowadzenie obsługi bardzo dużej liczby języków. Nie ma sensu wymieniać tutaj wszystkich, ale pojawiły się między innymi polski, czeski, niemiecki, czy nawet japoński. Wybór danego języka w opcjach pozwala na zastosowanie go do całości menu, dzięki temu wszystkie opcje urządzenia zmieniają się z angielskiego, na polski, to trzeba policzyć na duży plus.

Nie da się ukryć, że kwietniowo/majowa aktualizacja wprowadziła kilka przydatnych zmian, jednak większość z nich jest mało odczuwalna. Poprawiają one całościową wygodę korzystania z urządzenia, jednak nie na tyle by wprowadzić jakąś znaczącą różnicę i przekonać więcej osób do kupna czytnika. Do tego pozostaje niesmak opóźnionej o miesiąc aktualizacji i... hmm nazwijmy to wodzenia za nos klientów. JetBook Color to wciąż ciekawe urządzenie, jednak nie dla wszystkich. Można tylko mieć nadzieję, że przyszłe zmiany w oprogramowaniu wniosą coś więcej, jak na przykład opcję zmiany ustawienia ekranu na horyzontalną i lepszy zoom.

Autor: Marcin Kaleta

Jeśli podobał ci się tekst, kliknij "Lubię to" na stronie głównej lub podziel się wrażeniami w komentarzu.


2 komentarze:

No i znowu szyło jak wyszło

Jest minimalnie lepiej, ale na temat następnej aktualizacji, ani widu ani słychu. Nabrali chyba wody w usta po fali krytyki.

Prześlij komentarz