19 maja 2012

Rogue Trader: Hostile Acquisitions - recenzja

Rogue Trader to mój ulubiony system osadzony w realiach Warhammera 40.000, z zainteresowaniem oczekuję więc na kolejne publikacje tej linii wydawniczej. Tym, które ostatnio wpadło w moje ręce, jest Hostile Acquisitions. Dodatek ten koncentruje się bardziej na przestępczych aspektach życia bohaterów gry. Hostile Acquisitions datą wydania zbliżone było do opisywanego już Book of Judgement, zbieżność ta dotyczy również tematyki obydwu rozszerzeń.

Jeśli kolekcjonujecie już linię Dark Heresy, to przygotujcie się na liczne powtórki znanych już informacji, uzupełnione wiedzą z pierwszych rozdziałów Book of Judgement. Niestety moim zdaniem Hostile Acquisitions jest praca mocno kompilacyjną uzupełnioną jedynie o przyzwoita ilość elementów pasujących do systemu Rogue Trader.

Całość Hostile Acquisitions składa się z pięciu rozdziałów, z których moim zdaniem ciekawe są tylko dwa. Pierwszy rozdział przedstawia ogólne informacje na temat prawa, przestępczości oraz kar przewidzianych za rozmaite zbrodnie w Imperium. Jest to zubożona wersja tego, co można przeczytać w Book of Judgement. Poza ta ramę wychodzą jedynie treści dotyczące terenów leżących poza granicami Imperium ludzkiego. Można tez zapoznać się z tym, jak do postaci posiadającej tak wysoką pozycję jak gracze, odnoszą się przepisy prawne sektora Calaxis. 

Rozdział drugi Playing the Rouge to tradycyjne już rozszerzenie w postaci nowych karier. Niestety nie zachwyciły mnie one jakąś wielka oryginalnością i z siedmiu przedstawionych archetypów ciekawe wydały mi się tylko dwa Cold Trade Broker, paktujący z obcymi i kupujący ich technologię (lub rozkradający) oraz Swashbuckler, przykład typowego czarującego, bohaterskiego zawadiaki pirata, dobrze znanego z wielu popularnych kinowych przebojów.

Dość ciekawa jest druga część tego rozdziału poświęcona wyposażeniu. Przedstawione bronie są często nietypowe i posiadają różne dziwne zastosowania. Bardzo spodobało mi się również to, iż zamieszczono duża ilość broni należącej do Eldarów i Dark Eldarów. Równie ciekawe są nowe akcesoria, amunicja oraz pancerze. Wśród ukazanych sprzętów znajdują się technologie Imperialne, heretyckie (niedemoniczne a raczej nieakceptowane) oraz obce. Uzupełnione to jest sporą dawką narkotyków, dziwnych substancji, cyberacji oraz kilkoma nowymi modułami do okrętów. 

Trzeci rozdział skupia się na przedstawieniu adwersarzy graczy poruszających się po przeciwnej stronie prawa imperialnego. Napotkamy więc po raz kolejny nieco nudnawe (bo dobrze znane) opisy Adeptus Arbites, Adeptus Mechanicum, floty imperialnej oraz wielu innych organizacji pilnujących prawa i porządku. Częśc przedstawionych informacji jest zupełnie nowa i plusem jest to, że każde ze stronnictw zostało opisane wraz z podwładnym im statkiem, jego historią oraz statystykami. Pod koniec rozdziału znajdujemy przykłady Criminal Endeavours, niektóre bardziej inne mniej oczywiste, czy przydatne? Zależy zapewne od osoby.

Czwarty i najkrótszy rozdział skupia się na tworzeniu i rozwinięciu Nemezis graczy. Rozdział ten może przydać się komuś, jednak ja uważam go za stratę miejsca i typowe zapychadło. Autorzy nie przedstawili w tym miejscu niczego odkrywczego i co najwyżej dołożyli kilka zasad. 

W kontraście do poprzedniego, ostatni, piąty rozdział Riches of the Expanse jest dość ciekawy, niestety również zbyt krótki. Opisuje on szczegóły dotyczące szmuglowania artefaktów obcych, to jaką drogę przebywają, jak rozkręcić taki szemrany interes, do kogo się udać, co grozi bohaterom za ten proceder oraz inne informacje dotyczące Cold Trade. 

Najciekawsze i najbardziej oryginalne jest jedynie ostatnie siedem stron Hostile Acquisitions, opisujące niezwykłe miejsca i skarby Koronus Expanse. Nie wiem dlaczego poświęcono im jedynie siedem stron i to na samym końcu, lektura tego fragmentu była dla mnie znacznie ciekawsza niż większość dodatku. 

Hostile Acquisitions jest w mojej opinii pozycją najwyżej średnią, większe zastosowanie znajdzie jednak w przypadku, jeśli ktoś nie kolekcjonuje pozostałych systemów Warhammera 40.000. W takim przypadku może stanowić ciekawe źródło informacji o świecie imperium i jego ciemnych zakamarkach. Jak dla jednak, najciekawsze były opisy artefaktów obcych, sprzętu Eldarów, nowych miejsc i szczegółów dotyczących przemytu. Jak zawsze ostateczna decyzja należy do WAS.

Dodatek można zakupić w sklepie TUTAJ
Autor: M. K.

Jeśli podobał ci się tekst, kliknij "Lubię to" na stronie głównej lub podziel się wrażeniami w komentarzu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz