26 lipca 2012

Scibor Monstrous Miniatures -two language article PL/ENG

Nie zdarza mi się często stwierdzić 'Wow” zaraz po zobaczeniu nowych figurek. Jeszcze rzadziej to „Wow” trwa po dokładnym obejrzeniu miniatur, tak jednak było, gdy po raz pierwszy zetknąłem się na żywo z produktami Scibor Monstrous Miniatures

Jakiś czas temu postanowiliśmy sprawdzić i porównać produkty oferowane przez różne firmy zajmujące się wytwarzaniem figurek, zarówno do gier bitewnych jak i w celach kolekcjonerskich. Do tej pory udało nam się przyjrzeć produktom Forge World, Micro Art Studio, Max Mini, Titan Forge oraz właśnie Scibor Miniatures

Postaram się przybliżyć wam nieco produkty firmy Scibor Miniatures, porównując je przy okazji do sprawdzonych już przez nas konkurencyjnych sklepów. Jednocześnie podkreślam, że zapoznaliśmy się jedynie z częścią oferty firmy. Przy zamówieniu skupiliśmy się na uzyskaniu przekroju przez różne elementy, pojedyncze figurki, zestawy akcesoriów przydatnych do konwersji itp. Niestety nie udało nam się na razie przyjrzeć na żywo najbardziej pasjonującym (i droższym) figurkom bohaterów, takich jak SF Archangel, Celtic SF Torin Mech, Angel of Death, czy Caezar of Rome.

Pierwszym zaskoczeniem było dla nas, iż Scibor Miniatures to firma polska z siedzibą Elblągu. Wiązała się z tym niespodzianka w postaci kosztów przesyłki dla Polski, wynoszących zaledwie 10zł, co było miłą odmianą po ostatnim zamówieniu z Forge World i opłacie w wysokości 15% całości zakupów.

Gdy wreszcie dotarła oczekiwana paczka, czekała nas kolejna miła niespodzianka. Po raz pierwszy figurki i akcesoria były zapakowane w blistery, które można dowoli otwierać i zamykać. Inne sprawdzone firmy najczęściej zamykają swoje produkty w blisterach z jedną częścią z tektury przypiętą zszywaczem do części plastikowej, lub jak Forge World pakują figurki w woreczki (no comment).

Kolejnym miłym zaskoczeniem była jakość wszystkich elementów i niewielka ilość pracy, jaką trzeba włożyć w ich obrobienie. Wiele osób grających w gry bitewne i kolekcjonujących figurki zna bolączki źle odlanych elementów, niechlubny prym wiedzie w tym wyścigu Forge World. Każdą z zamówieniach od figurek musiałem czyścić i poprawiać, mocno nadwyrężyli moje zaufanie. Najmilej zaskoczony byłem w przypadku Max Mini, gdzie wszystkie elementy były już praktycznie całkiem obrobione i bez nadlewek, Scibor Miniatures nie jest za nimi wiele w tyle.

Obróbka jest prosta i szybka, a to dzięki temu, że odlewy Scibor Miniatures są dość masywne, zapewne ze względu na dużą ilość zdobień, np. na naramiennikach, jak dla mnie super. Nie napotkałem elementów wyginających się, czy konsystencją przypominających bardziej gumę (co się zdarza). Obróbka była więc łatwa, a żaden z elementów zamówienia nie był zbyt delikatny i nie uszkodził się w przesyłce.

Skoro już o jakości wykonania mowa, to warto zwrócić uwagę na materiał. Spotkałem się już z różnymi żywicami. Często zdarza się, że jakaś firma używa różnych rodzajów, innych proporcji, lub odmiennych barwników, moim zdaniem nie prezentuje to zbyt dobrego obrazu całości. Wszystkie zamówione elementy ze Scibor Miniatures (a było ich sporo) były odlane z identycznej żywicy, ten sam kolor, ta sama twardość. 

Żywica jest jasno szara i wytrzymała, niektórym może to nieco przeszkadzać (trudność obrabiania), ale dla mnie stanowi to zaletę. Mam pewność, że nawet cienkie elementy, zdobienia, ostrza, nie będą się wyginać. Niestety pod względem żywicy ponownie obok Scibor Miniatures można postawić jedynie firmę Max Mini. W pozostałych przypadkach zarówno twardość, jak i kolor bywały zmienne i pozostawiały czasem sporo do życzenia. 

Sklep internetowy Scibor Miniatures jest przejrzysty i prezentuje bogatą ofertę. Możemy wybrać czy ceny produktów wyświetlane będą w euro, dolarach, czy w złotówkach. Na stronie dostępne jest kilka kategorii, wśród nich m.in. 28mm Fantasy Miniatures, 28mm SF Miniatures, 54mm Fantasy Miniatures, Conversion Parts oraz wiele innych. Oferta Scibor Miniatures jest naprawdę zaskakująco bogata. Do tego w miarę regularnie pojawiają się nowe produkty. Obecnie zauważyłem wprowadzenia nowych figurek wojowników na futurystycznych motocyklach. 

Ceny nie są niskie, jednak płacimy za jakość, a poza tym koszty te nie odbiegają za bardzo od konkurencji, są nawet czasem niższe. Warto zauważyć, że Scibor Miniatures wprowadza też różne promocje, o których można poczytać na ich Facebookowym profilu. Pojawiają się gratisowe akcesoria, a nawet całe figurki dodawane do zamówień (i wcale nie są to tanie dodatki). 

W naszym zamówieniu znalazły się głównie przedmioty z działów 28mm SF Miniatures oraz Conversion Parts. Wśród zakupów znalazły się więc zestawy akcesoriów SF, wzorowanych na rzymskich, celtyckich i egipskich motywach (naramienniki, tarcze, broń), ozdoby na makiety lub pojazdy i figurki futurystycznych wojowników.

Większość ozdób jest naprawdę imponująca. Pojawiają się na nich liczne motywy zaczerpnięte z różnych kultur europejskich. Naramienniki są dość masywne w porównaniu do ich odpowiedników znanych z gier bitewnych. Sprawia to, że wyposażone w nie postacie nabierają charakteru i „wagi”. Zamówione naramienniki zawierały elementy takie jak uskrzydlone postacie, lwy, orły, miecze, a nawet twarze. Wszystko to jest wyraźne i dzięki grubości naramiennika mocno wystające poza powierzchnię, prawdziwe rzeźbienia, a nie jakieś wzorki.

Podobnie wygląda sprawa tarcz i broni. Często pojawiają się tutaj motywy uskrzydlonych, zakapturzonych postaci, szkieletów, krzyży i wiele innych. Tarcze są dość duże, jednak zadbano by ich rozmiar i grubość nie przeszkadzały i pasowały do miniatur w standardzie 28mm. 

Wśród broni, pod największym wrażeniem byłem w przypadku tych inspirowanych Rzymem i Egiptem. Zamówione halabardy i włócznie są świetne. Niestety ty razem nie udało mi się dostać egipskich mieczy i toporów, które na zdjęciach również wyglądają bardzo zachęcająco (zwłaszcza dla kogoś, kto kolekcjonuje np. armię Thousand Sons). 

Dość ciekawe są też zdobienia makiet i pojazdów. Zamówić można reliefy i płaskorzeźby pasujące idealnie do pojazdów z Warhammera 40.000 typu Land Raider. Wyglądają naprawdę niesamowicie, a naszym zdaniem, tematyką pasują najbardziej do zakonów Blood Ravens, czy Dark Angels.

Największe jednak wrażenie wśród zamówionych produktów zrobili na mnie futurystyczni rzymscy żołnierze/legioniści. Ich postacie są masywne, jednak nie za bardzo. Dzięki temu zostali ozdobieni dodatkami w postaci licznych reliefów na całym pancerzu. Wrażenie robią zwłaszcza twarze umieszczone na ochraniaczach kolan. Te właśnie wzory figurek są wykorzystywane przez niektórych kolekcjonerów, jako baza do stworzenia Adeptus Custodes, elitarnej straży pałacowej, ze świata Warhammera 40.000.

Tak jak wspomniałem na początku, niestety nie udało nam się na razie zdobyć droższych figurek bohaterów. Na stronie sklepowej wyglądają one imponująco. Na pewno wzbogaciłyby kolekcję niejednego kolekcjonera. Fani Warhammera mogliby używać także niektórych z tych bohaterów, jako reprezentacji założycieli zakonów Kosmicznych Marines (część z nich pasuje do tego niemal idealnie). Niestety nie jestem w stanie na razie napisać na ich temat nic więcej.

Produkty zamówione przez nas ze Scibor Miniatures możecie również obejrzeć w zamieszczonej poniżej wideo recenzji. Warto rzucić na nią okiem i zapoznać się bliżej z omawianymi figurkami. Rzadko zdarza mi się pisać recenzje w tak pochwalnym tonie jak w tym przypadku, jednak jest ona zupełnie szczera. Mogę zagwarantować, że wielu z Was znajdzie w ofercie Scibor Miniatures coś dla siebie. Przykładem może być moja żona, która zupełnie nie zajmuje się fantastyką, grami, ani figurkami. Po otworzeniu przesyłki zobaczyła okrągłe ozdoby, wzorowane na celtyckich wzorach i na ich widok stwierdziła, „o jakie piękne byłyby z nich kolczyki, czy dałbyś radę tak je przerobić i pomalować?”

Zapraszam do zapoznania się ze zdjęciami zamieszczonymi poniżej oraz krótką wideo recenzją. Niebawem postaram się przybliżyć inne figurki tej firmy.English version

It doesn't happen very often wthat I say 'Wow' sright after seeing new figurines. It's even less common that this 'Wow' kind of feeling lasts more than a couple of minutes after carefully examining the miniatures. However, that was the case when I first saw the products of Scibor Monstrous Miniatures with my own eyes .

Some time ago we decided to check out and compare the products offered by different fmakers specializing in miniatures' production, designed both for battle games and for collecting. So far we've examined products by Forge World, Micro Art Studio, Max Mini, Titan Forge and now Scibor Miniatures.

Our order focused on obtaining different elements, individual figurines, sets of accessories useful for conversion, and so on. Unfortunately, we haven't had a chance yet to have a look at the most fascinating (and expensive) heroes' miniatures, such as SF Archangel, Celtic SF Torin Mech, Angel of Death, or Caesar of Rome.

The first surprise was that the figurines and accessories were packed up in plastic box which can be locked and unlocked as much as you want. I really hate permanently closed boxes, the same goes for those made with cardboard and the type used by Forge World .

The quality of all the items received was the next thing that surprised us, along with the small amount of work needed toclean them. Many peopleplaying wargames and collecting miniatures are well acquainted with the problem of bad casts. The infamous leader in producing misshaped miniatures is Forge World. I had to fix and clean every miniature we ordered, that war really annoying. I was most pleasantly surprised by Max Mini models, where all the items we ordered were practically ready to paint and play, and now I know that Scibor Miniatures products are similar in this respect.

The miniatures from Scibor are quite bulky, surely because of the quality of the embellishments and decorating, which I personally appreciated. I did not encounter any elements thaw would bend easily, or that are more like gum than plastic (which does happen occasionally). Thanks to this, cleaning was easy, and none of the elements were damaged during shipment.

I have to admit that I am familiar with many different kinds of resin. It often happens that producers use , different types and proportions, or the different dyes in their products; the results don't always look good. All the elements ordered from Scibor Miniatures (and there was a lot of them) have been cast in in the same resin, the same color, and have similar hardness.

The resin is brightly gray and resistant, which can be uncomfortable for some people, (because of the difficulty with converting), but for me that is an advantage. I ham sure that even the thin elements, such as embellishment, blades and so on, will not bend. Resin used by Scibor Monster Miniatures is the same type as used by Max Mini. The products of both makers are really good quality.

Scibor Miniatures internet shop is easy to navigate and it offers a wide variety of products. We can choose if prices are displayed in euro, dollars, or in Polish zloty (Scibor Monstrous Miniatures is a Polish company). There are several categories of goods, such as a28mm Fantasy Miniatures, 28mm SF Miniatures, 54mm Fantasy Miniatures and Conversion Parts, as well as many others. Scibor Miniatures' selection is surprisingly wide and varied, and new products appear regularly.

The prices may not be low, but we pay it for the sake of good quality. Moreover, the prices are not very different than the prices set by other similarly specialized producers (I think that Scibor' prices are even lower than most). It is worth on noticing that Scibor Miniatures often puts products on sale. Free accessories, or even whole miniatures may be added to your order.

Our order was focused on 28mm SF Miniatures as well as Conversion Parts. These were sets of science fiction accessories inspired by Roman, Celtic, and Egyptian motives (chest plates, shoulder pads, shields, etc.), decorations for the buildings or vehicles, and futuristic warriors' miniatures.

The majority of decorations are really impressive. Numerous ornaments are based on motives fron different European cultures. Shoulder pads are much more thick than their well-known war-game equivalents. They have various ornaments, such as winged figures, lions, eagles, swords, and even faces. Thanks to the thickness of the elements, the decorations protrude from the surface strongly, like in a true carving, not like in some light patterns.

The shields look just as well. Decorated with winged, hooded figures, skeletons, and crosses, they are very interesting and well balanced. Shields are large enough, but some of them may be a little too big to fit standard 28mm miniatures.

Among the weapons, the most impressive were those inspired by Roman and Egyptian art. The hhalberds and the spears are excellent, and the same goes for swords and axes. In my opinion, those in Egyptian style are the most interesting (especially for someone who collects the Thousand Sons army).

The embellishments for vehicles and buildings were also interesting. The reliefs fit perfectly to vehicles from Warhammer 40.000, such as Land Raiders. They look really good, and in my opinion can be used for chapters of Blood Angles or Dark Angels.

Nevertheless, what made the biggest impression on me were the futuristic Roman soldiers. Those figures are thick, but not to extend. The miniatures were decorated with Roman motives, such as eagles, faces, and numerous reliefs on the whole armor. Some people use those miniatures as a base for Warhammer 40.000 Adeptus Custodes, the elite palace guard of the Imperator.

As I said earlier, I haven't had an opportunity yet to closely examine the bigger heroes' figurines. In the pictures, they look really impressive, and they would surely enrich more than one collection of miniatures. Warhammer 40.000 fans can use some of these heroes as representation for the Primarchs of Space Marines chapters ( Scibor heroes fit this role almost perfectly). Unfortunately, for now I am unable to write anything more detailed.

You can see the products we ordered from Scibor Miniatures in the video below. I rarely write such positive reviews; however, in this case it is really justified. I can guarantee that many of you will find something interesting among what Scibor Miniatures has to offer. My wife can be a good example. She does not like fantasy, games, nor miniatures, but after she he saw the Celtic decorations, she said: 'that would make beautiful earrings, can you paint it for me?'

9 komentarze:

Wyglądają nieźle. Na stronce faktycznie sporo ciekawego stuffu, tylko czy to faktycznie pasuje wielkością do zwykłych SM, czy tylko do termosów i bohaterów?

Mam 4 Custodes i jestem zadowolony. Jest jeszcze figurka Caezar of Rome i jej używam jako Imperatora. Z Primarchs dobre są tez figurki Kabuki, ja lubię zwłaszcza ich Vulcana (Gorgon Knight) i Dark Knight.
No ale scibor ma niezłe wzory (oraz tańsze) i niedrogą przesyłkę.

Naramienniki zdobione pasują raczej do terminatorów i większych figurek bohaterów. Jednak już w najbliższym czasie Scibor Miniatures planuje wydanie nowych wzorów, dopasowanych wielkością do bardziej... standardowych figurek z gier bitewnych.

No fajnie by było mieć coś na zwykłych. Mogliby wypuścić jakiś zestaw z własnym chapterem, oczywiście oficjalnie nazywałoby się ta jakoś inaczej bo GW pewnie by ich z torbami puściło.

Thanks for review but next time you may double pictures too.

holland casino online spelen Of the of this the filename).
The path to the file Literary Archive silver
wire to fasten the bells to my hawk's jesses,--and yet the new

Stop by my web page casino spellen
Here is my website - online casino

My relatives always say that I am killing my time here at web, except
I know I am getting familiarity all the time by reading such nice content.
Look into my website : arsenal transfer news now

I don't know if it's just me or if everybody else
encountering problems with your website. It appears as
if some of the text in your content are running off the screen.
Can somebody else please comment and let me know
if this is happening to them too? This might be a issue with my
internet browser because I've had this happen previously. Kudos
My website - chelsea transfer rumours summer 2012

This paragraph is in fact a pleasant one it assists new
web viewers, who are wishing in favor of blogging.
Review my page :: pizza games little rock

Prześlij komentarz