8 lipca 2012

Osadnicy z Catanu: Szybka gra karciana - szybka recenzja :)

Osadnicy z Catanu: Szybka gra karciana

Po ogromnym sukcesie jaki doczekała się planszowa gra Osadnicy z Catanu możemy obserwować wysyp różnych jej wersji. Na rynku można znaleźć dwie karcianki, grę kościaną, a nawet wersje na X-Boxa. Ostatnio podczas górskiej wycieczki miałem przyjemność zagrać w jedną z karcianek bazujących na Osadnikach, a mianowicie:  Osadnicy z Catanu: Szybka gra karciana (nie mylić z Osadnicy z Catanu - Gra Karciana)

Gra ma proste zasady. Zwycięstwo osiąga ten kto zbierze dziesięć punktów. Punkty zdobywa się głównie z rozbudowy osad. Osady buduje się z surowców które losuje się z puli. Ilość losowanych kart warunkowana jest ilością posiadanych rycerzy, których tez kupujemy za surowce. W grze występują jeszcze drogi które definiują ile kart surowców można wymienić z talia, pięcioma odkrytymi kartami surowców (tzw. rynkiem) lub z losowa karta innego gracza. Drogi również kupujemy za surowce.

Rozgrywka przebiega następująco: podczas swojej tury gracz może wymienić tyle kart na ile pozwalają mu drogi, następnie z posiadanej tali może zbudować osadę, rozbudować ja do miasta, rozbudować miasto o wybrana kartę rozbudowy lub kupić drogę lub rycerza. Pod koniec swojej kolejki ciągnie dwie karty plus jedną za każdego nieparzystego rycerza którego posiada (pierwszy, trzeci, itd.).

Rozbudowa osady w miasto powoduje losowe efekty. Ilość dróg i rycerzy jest limitowana powodując ze w dalszej części rozgrywki gracze są zmuszeni podkupywać sobie nawzajem drogi i rycerzy, powodując zaciętą rywalizacje. Zmuszeni są tym samym do podjęcia decyzji czy surowce poświęcają na rozbudowę czy na walkę o drogi i rycerzy.

Rozgrywka jest szybka i przyjemna. Można grac w dwójkę, ale gra nabiera rumieńców przy większej ilości graczy. Jeśli chce się zagrać w grupie większej niż czterech graczy, trzeba dokupić dodatkowy egzemplarz. Osadnicy z Catanu: Szybka gra karciana to produkcja godna polecenia na nadchodzące wakacje dla osób lubiących tego typu gry. Pudełko nie zajmuje wiele miejsca i można go zabrać ze sobą dosłownie wszędzie.

Autor: Val Haris

Jeśli podobał ci się tekst, kliknij "Lubię to" na stronie głównej lub podziel się wrażeniami w komentarzu. Wasze wsparcie daje nam motywację i pomaga w dalszym rozwoju serwisu Sthenno.0 komentarze:

Prześlij komentarz