27 lutego 2012

Ghost Stories

Ghosts Stories to planszowa gra kooperacyjna wydawnictwa Repos Production, inspirowana mitologią Dalekiego Wschodu. Fabuła rozgrywki skupiona jest wokół niedużej wioski, gdzie pochowane zostały prochy demonicznego władcy Wu-Fenga. Po latach wygnania Władca Dziewięciu Piekieł odnalazł wreszcie miejsce ukrycia pozostałości jego cielesnej powłoki. Wraz z armią posłusznych mu duchów i demonów pragnie na nowo zasiać terror w sercach śmiertelników i wedrzeć się do świata materialnego. Jedyną przeszkodą na jego drodze są kapłani miejscowej świątyni (gracze).

Omawiany tytuł przeznaczony jest dla jednego do czterech graczy, którzy współpracując ze sobą muszą pokonać grę atakującą ich w losowy sposób i na różnych poziomach trudności. Dzięki temu żaden z graczy nie zostaje wykluczony z zabawy by stanąć naprzeciwko pozostałych, jako przeciwnik lub mistrz gry. 

Wizualnie Ghost Stories prezentuje się dobrze, jednak odbiega jakością wydania od bardziej wysoko budżetowych produkcji. Miłośnicy rozbudowanych gier mogą poczuć się zawiedzeni stosunkowo niewielką ilością elementów wchodzącą w skład gry. 

Całość zamknięta jest w twardym i dobrze wykonanym pudełku ozdobionym całkiem ciekawą grafiką. Wewnątrz znajdziemy dziewięć kwadratowych żetonów, z których układa się wioskę, cztery dwustronne plansze dla graczy, reprezentujące taoistycznych kapłanów oraz ich moce. Na planszach tych znajdują się również miejsca na karty duchów, które aktualnie walczą z graczem. W skład zestawu wchodzą również karty duchów, liczne znaczniki, figurki taoistów a także upiorów, oraz specjalne kości. 

Graczom w trakcie całej rozgrywki towarzyszy spory element losowości. Jest on zarówno jednym z największych plusów tej produkcji jak i jednym z jej największych przeszkód. Na początku każdej gry wioska układana jest losowo, tak samo losowo pojawiają się duchy jak i inkarnacja Wu-Fenga. Dzięki temu nigdy nie rozegramy takiej samej partii i zawsze zdarzy się coś co może nas zaskoczyć. Jednocześnie z tego samego powodu poziom trudności Ghost Stories jest dość wysoki, gdyż trudno przygotować się na nadchodzące zdarzenie lub ustalić spójną strategię. 

Każda tura składa się z dwóch faz: Jin, w której akcje wykonują upiory oraz Jang, gdzie kapłani starają się egzorcyzmować przeciwników. Pojawiające się duchy mogą występować w pięciu kolorach, w zależności, od których kładzie się je na plansze danego taoisty. Wyłożone do gry istoty posiadają kilka zdolności utrudniających życie graczom. Mogą na przykład rzucać klątwy lub wpływać na wioskę powodując nawiedzenie danej lokacji. 

W swojej części tury kapłani maja za zadanie odesłać duchy w niebyt i nie pozwolić by więcej niż trzy elementy wioski zostały nawiedzone. Gra kończy się, gdy to wymaganie nie zostaje spełnione lub jeśli talia skończy się przed pokonaniem inkarnacji Wu-Fenga (która zwykle wkładana jest na dziesięć kart przed końcem talii duchów). 

Aby wygrać w Ghost Stories konieczna jest współpraca graczy, co nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Każdy z taoistów dysponuje unikalnymi mocami, które zostają losowo przyznane na samym początku rozgrywki. Właśnie wspomniana już losowość stanowi tutaj największą przeszkodę do pokonania gry, na drugim miejscu należy uplasować częstą nieumiejętność współpracy pomiędzy graczami.

Duchy można atakować, jeśli znajdują się one na polach przyległych do żetonu wioski, zajmowanym przez figurkę aktywnego kapłana. Starcie prowadzi się za pomocą specjalnych kostek z kolorowymi kropkami, których to wynik porównywany jest do mocy i koloru upiora. Taoiści mogą wzmocnić wynik rzutu posiadanymi znacznikami tao oraz używać swych specjalnych mocy. Za skuteczne egzorcyzmowanie przeciwnika można otrzymać kary lub nagrody. 

Pomocni bywają również mieszkańcy wioski, których zdolności również można używać. Dodatkowo w walce z duchami przydatne są posągi buddy automatycznie wypędzające ducha, pojawiającego się tam gdzie położona została figurka Buddy. Zasada ta nie działa jednak w przypadku inkarnacji Wu-Fenga. 

Ghost Stories może być rozgrywane na wiele sposobów. Poza tym, że każda partia jest unikalna dzięki losowości elementów to grę można zmodyfikować by pozwalała ona na zabawę różnej liczbie osób (maksymalnie cztery, minimalnie jedna). Niestety im mniej graczy tym satysfakcja płynąca z gry jest mniejsza, i jest to wyraźnie odczuwalne. Jeśli grających jest mniej niż czworo do rozgrywki wkrada się chaos. 

Modyfikowalny jest także poziom trudności Ghost Stories. Zmienić można zarówno ilość znaczników przyznawanych taoistom jak i to ile inkarnacji Wu-Fenga pojawi się n planszy. Trzeba tutaj wyraźnie zaznaczyć, iż produkcja ta nie należy do prostych. Wygrać jest trudno, zwłaszcza w początkowych partiach. Gracze muszą znać swoje moce i współpracować ze sobą, a nawet jeśli to zrobią może okazać się to niewystarczające. Nie jest to tytuł dla ludzi, którzy szybko się irytują i lubią planować ruchy z wyprzedzeniem.

Należy jeszcze wspomnieć o instrukcji, która nie jest długa, lecz na 12 stronach przedstawia w pełni reguły gry. Niestety pomimo pozornej prostoty instrukcji, osoby mało obeznane z grami planszowymi uważały ją za bardzo chaotyczną i niejasną. Na plus można zaliczyć zamieszczone w środku diagramy przedstawiające fazy tury oraz osobną kartę z mocami duchów i zdolnościami żetonów wioski. 

Podsumowując Ghost Stories to bardzo dobra i emocjonująca gra,jednak nie jest to tytuł dla każdego. Odnajdą się w niej osoby szukające gry stanowiącej wyznanie, nieprzewidywalnej z dużą dozą losowości i naciskiem na współpracę. Niestety nie przypadnie ona raczej do gustu „niedzielnym graczom”, osobom młodszym lub zwolennikom drogich planszówek z licznymi elementami dodatkowymi.

PLUSY :
Ciekawe wykonanie
Losowość rozgrywki
Emocjonująca rozgrywka
Poziom trudności
MINUSY :
Losowość
Poziom trudności

Autor: M. K.

Jeśli podobał ci się tekst, kliknij "Lubię to" na stronie głównej lub podziel się wrażeniami w komentarzu.

Link w formacie .mobi

1 komentarze:

What a stuff of un-ambiguity and preserveness
of valuable knowledge concerning unpredicted emotions.
My web-site online casino no deposit bonus uk

Prześlij komentarz