26 czerwca 2012

Only War - Nowy system W40k o Gwardii Imperialnej

Nie ukrywam, że Warhammer 40.000 jest jednym z moich ulubionych światów. Pomimo tego, iż nie uznaję mechaniki opublikowanych systemów fabularnych za zbyt udaną, i tak śledzę nowe dodatki i staram się zebrać możliwe dużą kolekcję rozszerzeń. 

Niedawno okazało się, że Fantasy Flight Games planuje wydanie kolejnego systemu osadzonego w uniwersum Warhammera 40k. Tytuł nowego setingu  to Only War i skupiać się ma na Gwardii Imperialnej. Wiadomość ta wywołała u mnie sporą konsternację, jak się potem okazało nie byłem w tym jedyny. Śledząc oficjalne forum gry, można zobaczyć, że wiele osób było przeciwne takiemu rozwinięciu i wolało żeby wydawca skupił się na nowych dodatkach, lub systemie dotyczącym którejś z ras obcych. 

Sam uważam Only War za zbędny, podobne założenia, misje militarne, spełnia już Deathwatch. Nie sądzę też, że gra Gwardią Imperialną, największym „mięsem armatnim” Imperium mogła wciągnąć na długo. Dużo chętniej zobaczyłbym coś konkretniejszego na temat Tau, lub Eldarów. Zwłaszcza w przypadku tych drugich, większość zasad już istnieje i trzeba by je tylko zebrać i rozwinąć. 
 
Autorzy przekonują jednak, że przygody nie będą nudne ani powtarzalne. Czeka na nas dwanaście klas postaci, poza gwardzistami będzie można zagrać na przykład komisarzem, psionikiem, tech-pristem. W sumie mieszanka taka wydaje mi się dziwna i wyjątkowo nierówna. Poza scenariuszami w klimatach Kompani braci, gracze mają mierzyć się z wszechobecną biurokracją i ignorancją w armii Imperium. Czy to będzie miało sens na dłuższą metę, zobaczymy (ja jakoś nie pokładam w tym wielkich nadziei).

Praca nad Only War idzie jednak pełną parą i niedawno, uwaga udostępniono płatną betę systemu… Widać, że Fantasy Flight Games dobrze wzoruje się na największych wyciągaczach pieniędzy z branży komputerowej. Beta w formacie pdf kosztuje 20 dolarów. Fani mają pomóc w tworzeniu systemu i zgłaszać swoje uwagi co do istniejących zasad i podręcznika. Plusem jest to, że jeśli będziemy chcieli kupić gotowy podręcznik Only War, to od jego ceny można będzie odjąć kwotę wydaną na dostęp do bety. Minusem jest to, iż jeśli granie gwardzistami nie przypadnie wam do gustu, wtedy jesteście w plecy o 20 dolarów. 

Wzorem poprzednich wydań, FF przed premierą systemu udostępniła darmową przygodę zawierająca demo zasad. Plik w formacie pdf można ściągnąć pod TYM adresem. Natomiast TUTAJ możecie zapoznać się z opisem samego systemu, lub BETY. Dla mnie Only War może stać się co najwyżej źródłem informacji wykorzystywanych w innych grach.
0 komentarze:

Prześlij komentarz